Utólagos pinceszigetelés kenhető/szórható egy- és kétkomponensű anyagokkal

utólagos pinceszigetelésA Duna holtágánál fekvő kis nyaraló pincéje magas vízállásnál mindig problémát okozott a tulajdonosnak. Mivel nem volt az egész épület alatt pince és a elérhető részek kívülről történő szigetelése túl magas költségekkel járt volna, egyértelmű megoldásnak tűnt az utólagos pinceszigetelés, melyet a belső falakra felhordott vízszigetelő rétegek képeznek. Az utólagos pinceszigetelés a falakon lévő vakolat leverésével kezdődött. Erre azért van szükség, mert a vakolat a vizesedés, nedvesedés hatására elválhat a szerkezettől és ha a vízszigetelő rétegek erre vannak felhordva, akkor azok is elválnak a vakolattal együtt. A pincében általában 15-20 cm víz volt, ezért a vízszigetelést 1 m magasságig kellett kialakítanunk. Eddig a pontig kellett a vakolatot is eltávolítani. Ezután egy alapos takarítás, majd egy mélyalapozó felvitele következett. A vízszigetelés első rétege az egykomponensű Aquafin-1K szigetelő habarcs volt, mely akár már önmagában is megfelelő megoldás lehet utólagos pinceszigetelés készítésénél. Ehhez természetesen megfelelő rétegben, megfelelő mennyiségű anyagnak kell a falakra kerülni. Ebből az anyagból egymás után két réteget hordtunk fel, a rétegek között annyi időt várva, hogy ne sérüljön az első réteg a második felhordása közben. A megfelelő anyagmennyiség és rétegvastagság elérése miatt van szükség a több rétegben történő kialakításra, ugyanis egy vastag réteg száradásnál megrepedhet. A merev vízszigetelő habarcsra egy réteg kétkomponensű, rugalmas bevonatszigetelés (Aquafin-2K/M) került, melybe a negatív éleknél (fal-padló és fal-fal csatlakozásoknál) hajlaterősítő szalagot ágyaztunk, hogy a két elem találkozásánál előforduló nagyobb dilatációs mozgások se jelentsenek problémát az utólagos pinceszigetelésnek. Utolsó lépésként még egy réteg rugalmas bevonatszigetelés került az egész felületre, hogy meglegyen a megfelelő rétegvastagság, mely ennél az anyagnál a megfelelő rugalmasságot is biztosítja. Az elkészült utólagos pinceszigetelés akár 1,5 bar negatív víznyomásnak is ellenáll, ugyanakkor mivel páraáteresztő, normál vakolat alkalmazása az oldalfalaknál nem lehetséges. Ilyen esetekben falszárító vakolatra van szükség. A rugalmas bevonatszigetelés sérülékeny és nagyon gyenge a kopásállósága, ezért a vízszintes részeket mindenképpen valamilyen mechanikai védelemmel kell ellátni. Erre a legjobb és legkézenfekvőbb megoldás a hidegburkolat. Az utólagos pinceszigetelés kb. hét nap elteltével válik terhelhetővé, víznyomásnak ennyi idő elteltével tehető ki.

Önnek is hasonló problémája van? Esetleg más jellegű vízszigetelést keres? Kérje tanácsunkat, árajánlatunkat!




Hozzászólások

  1. Horváth Gerry

    Érdeklődnék, hogy nedves felület esetén mi a teendő? A pincében most éppen nem áll a víz, de soha nem száraz a felület. Ilyen esetben meg lehet csinálni a vízszigetelést?

  2. deakistvanev (Szerző)

    Köszönjük megkeresését!
    Szerencsére az anyagokat fel lehet vinni nedves felületre is, így nem kell azzal bajlódni, hogy száraz legyen a felület. Fontos azonban, hogy összefüggő víz nem lehet a felületen, tehát ún. “matt nedvesnek” kell lennie, ami azt jelenti, hogy a rákerülő nedvességet el kell tudja szívni. Ilyen esetekben a mélyalapozó használata sem kötelező.

  3. Kovács Gábor

    Érdeklődni szeretnék, hogy vennék egy házát. Van hozzá kb 20 nm borospince. Ami legalább 30 éves. Egy újságban láttam,hogy pincéből hálószobát csináltak. Az is ilyen nedves és penészes volt. Téglával kirakott pincéről volna szó. Kell valami előmunkálat? Vagy külön szigetelés? Köszönöm szépen.

  4. 32bau

    Örömmel vettük megkeresését.
    Sajnos az általunk használt anyagok és technológiák mind páraáteresztőek, így ezek nem alkalmasak egy földben lévő helyiség vízszigetelésének kialakításához.

  5. Pócs Tamás

    Jó napot kívánok. Pár hónapja készült el a szerelőaknánk,de sajnos pár alkalommal már feljött a talajvíz.
    A sarkokban alul folyik be a víz.
    Alkalmas lehet az önök anyaga a szigetelésre?
    Köszönöm szépen!

  6. 32bau

    Örömmel vettük megkeresését.
    Minden további nélkül meg lehet ezt csinálni, de a szigetelés védelméről gondoskodni kell! A vízszintes részeken mindenképpen ajánlott pl. hidegburkolat készítése.

  7. Rózsa László

    Üdvözlöm. A házam alatt van egy 50 nm-es mélygarázs, kb. 1,5. méter mély. A talajvíz esős időben feljön. Kérdezem, hogy lehet-e szigetelni az önök anyagával, hogy a talajvíz ne jöjjön fel? Válaszát előre köszönöm.

  8. 32bau

    Köszönjük megkeresését.
    Mindenképpen látni kellene a helyszínt, de valószínűleg megoldható. A technológiai a következőképpen néz ki. Mind a falakon, mind az aljzaton el kell jutni a szerkezetig, tehát le kell verni/fel kell szedni a csempét és/vagy a vakolatot. Az így előkészített felületre lehet felhordani 1 réteg merev, majd 2 réteg rugalmas ásványi alapú bevonatszigetelést, mely mindenféle szigeteléstartó fal nélkül ellenáll a hátoldali víznyomásnak is, akár 1,5 bar-ig. A rendszer hátránya, hogy pára formájában átenged valamennyi nedvességet. Emiatt nem lehet lakóteret kialakítani a helyiségben, illetve a kondenzvíz kicsapódva a hideg felületen akár nagyobb tócsák képződését is lehetővé teszi. Ez ellen falszárító vakolattal lehet védekezni.

Írj hozzászólást

Az e-mail címet nem tesszük közzé.

*